שלושה ימים בסופיה ויום אחד בבוקרשט

במסגרת עבודתי כצלמת ספורט, בין היתר עבור איגוד הכדורסל, יצא לי לסוע עם הנבחרות הצעירות של ישראל לשבועיים בסופיה (בולגריה) ולשבוע בבוקרשט (רומניה). הגעתי עם תוכניות לטיולים גם בערים וגם מסביב בימים החופשיים מעבודה, אבל מסיבות שונות התוכניות לא יצאו לפועל. כך שבסיכום הכולל, טיילתי 3 ימים בסופיה ויום אחד בבוקרשט. את רוב הזמן שלנו העברנו בתוך אולם כדורסל חם. בבולגריה ראינו לא פחות מ4 משחקים ביום, וביום האחרון גם חגגנו עם העתודה עליה חזרה לדרג א'. בלוג קצת יותר מפורט על החוויה אפשר למצוא באתר ספסל.

לסופיה, בירת בולגריה, הגעתי עם נבחרת העתודה לאליפות אירופה עד גיל 20 שנערכה בעיר. המלון שלנו היה ממוקם טוב, קרוב לאטרקציות המרכזיות של העיר. לקחנו לנו חצי יום ועשינו טיול רגלי בין קתדרלות עתיקות ויפות, כנסיות, מוזיאונים ובית כנסת גדול אחד. בין לבין גם עוצרים לשתות משהו קר באחד מבתי הקפה או עושים קניות בין כל הרוכלים שפתחו שם דוכנים. בעיקר "מזכרות" ממלחמת העולם השניה, אבל גם מזכרות לתיירים כמו מגנטים, כדורי שלג ובבושקות. בית הכנסת הגדול של סופיה היה ממוקם ממש מעבר לרחוב של המלון בו ישנו. והוא באמת גדול. כיום הוא כמעט ולא משמש לתפילות עקב מיעוט היהודים באזור, רק במקרים של חגים או קבוצות מטיילים גדולות שעוברות באזור. רוב התפילות נערכות באולם קטן בכניסה אליו. כשאני בחו"ל אני נוהגת להעביר את השבת בבית חב"ד עם הקהילה המקומית, כי זה פשוט חוויה. אבל בסופיה אחרי התפילה אמרו קצת דברי תורה ברוסית ואז האנשים התפזרו חזרה לבתים, אז די התאכזבנו.

בהמשך השבוע עשינו טיול להר ויטושה. לקחנו מונית עד למקום שנקרא golden bridge, תופעת טבע שבה נוצרו סלעים ענקיים. ממנו אפשר לבחור כל כיוון ולהתחיל לטייל. אנחנו הלכנו אחרי אנשים אחרים בכיוון למעלה. טיפסנו טיפסנו והתחלנו להתעייף, אז ביררנו לאן אנחנו הולכים ומתי מגיעים לשם. כשמצאנו סוף סוף מישהו דובר אנגלית, התברר לנו שאנחנו בדרך לפיסגה ונגיע אליה בעוד 3 שעות. זה היה יותר מידי לרגליים שלי, החלטנו לוותר וחזרנו למטה. היה קשה, אבל סה"כ מקום יפה. הגיעו לשם הרבה מקומיים לעשות פיקניק ולהשתזף.

ביום החופשי האחרון שלנו בעיר, תיכננו לעשות טיול לאחת הערים ליד, קופרובישצה או פלודיב, אבל היה מסובך מידי להגיע לשם באופן עצמאי והטיולים המאורגנים לא היו סדירים. אז לקחתי את לוסיל ועשינו טיול רגלי של כ4 שעות ברחובות סופיה. הגעתי למספר מקומות מעניינים: הברזיה העירונית- בבולגריה אין בעיה של מים, ואין גם בעיה של לשתות מהברז. כך שכל יום מגיעים עשרות אנשים עם ג'ריקנים ובקבוקים, ממלאים ולוקחים הביתה. אמרו לנו שהמים נקיים, אבל אנחנו העדפנו לקנות בקבוקים. בית הפרלמנט- אחת לשעה מתבצעת שם החלפת משמר. רחוק מלהיות יפה ומרשים כמו אצל הבריטים, אבל עדיין נחמד.

עד כאן מסופיה. הנבחרת אגב סיימה מקום 3, היה מרגש. חזרתי לארץ ליומיים בדיוק, ועליתי על הטיסה לבוקרשט, רומניה. המלון היה די רחוק מהעיר, אז רק פעם אחת נסעתי להסתובב שם. וגם שם לא היה הרבה מה לראות, רק הטירה הענקית של צאוסשקו ומזרקות המים לאורך הרחוב. ליד המלון, הייתה מין גבעה שנראתה מוזנחת. אחרי טיפוס קל, מגלים נוף יפה. לא משהו עוצר נשימה, אבל יפה ומתאים לצילומי שקיעה. וזהו בערך על רומניה, אמרו לי שהיא יפה ומיוחדת אבל לא יצא לי לראות בה כלום. עוד מקום שצריך לחזור אליו לטיול תיקון.