על הסלים בנהריה (חוו"ד על מצלמת אקסטרים)

די הרבה זמן אני חושקת במצלמת אקסטרים של GOPRO, כשאחד הדברים שתמיד רציתי לעשות זה לשים אותה על סל במהלך משחק כדורסל. אבל תג המחיר די הפחיד אותי, והחלטתי לבדוק את האלטרנטיבות. באינטרנט מסתובבות כמה אלטרנטיבות, ואחרי מחקר מעמיק החלטתי לקנות את המצלמה של SCAM, שבגרסא הכי חדשה עם האלחוטי עולה כ100-120 דולר (GOPRO לשם השוואה עולה 400-500 דולר). מעבר למחיר הנמוך, היא מגיעה עם המון אביזרים (חיסכון של עוד כסף), ועם תצוגת liveview, דבר שGOPRO הכניסו רק בגרסא האחרונה שלהם. לקח לצעצוע איזה חודשיים להגיע מחו"ל, ואז לקח לי עוד שעה להבין איך מורידים את הכיסוי מים (יש אשכרה סרטון ביוטיוב שמאוד מאוד נצפה מרוב שזה מסובך), ואז יצאנו לעשות סיבוב.

התמונות הראשונות דווקא צולמו במכללה, בהופעה של בית הבובות. מאוד התרשמתי לטובה גם מאיכות הוידאו וגם מאיכות הסטילס. התמונה עשירה בצבע ופרטים, ואין חלקים שרופים בכלל, וגם הזוית הרחבה נותנת תוצאה מעניינת. בערב כבר הגעתי למשחק אמיתי בליגת העל בנהריה, במטרה לחבר אותה על התמוכות מאחורי אחד הסלים (זה קיבל אישור מראש למודאגים). אז אחרי טיפוס ארוך על סולם (סל נמצא בגובה של מעל ל3 מטר למי שלא מתמצא), כשתוך כדי שחקני נהריה מצחקקים וזורקים עליי כדורים (הם עוד ישלמו על זה בתמונות מביכות), המצלמה מצאה את מקומה. אבל התמוכות בנהריה מסתבר בזויות ממש לא טובות, וקיבלנו זוית צידית שרואים בה רק חלק מהסל. אז המצלמה ירדה, וננסה בהמשך באולם אחר. עוד ניסוי מעניין היה לשים אותה על הראש במשחק טניס שולחן. התוצאות בהחלט מגניבות, יש סרטון מצורף.

הניסוי הבא כבר היה באנטרקטיקה… (ע"ע המסע לסוף העולם). להרפתקאות מהסוג הזה, המצלמה נהדרת. קטנה, קלה, והרבה יותר פשוטה להפעלה וסחיבה בתנאי הצילום הקשים שם. כשאתה עטוף במיליון שכבות ועם כפפות ואין לך כח להוציא את המצלמה הרצינית מהתיק, שולפים אותה מהכיס ומצלמים. כאן דווקא הזווית יכולה להיות חיסרון לפעמים, כי היא מרחיקה אותך מאוד מהאובייקט שאתה מצלם, ולפעמים מדובר באיזה קרחון מרוחק או פינגווין קטן. כמובן שגם הכיסוי מים הוא יתרון בשייט בזודיאק או בגשם, עם כי כפתורי הלחיצה של המארז קשים נורא להפעלה וצריכים הרבה שיפשוף לפני שיתרככו. אבל אם רוצים לתפוס זוית ממש רחבה, שם היא נהדרת. ראו לדוגמא את האיצטדיון של בוקה, שלא הצלחתי לצלם אותו עם המצלמה הרגילה אבל עם הSCAM יצאה תמונה נהדרת. גם בצד של הוידאו, האיכות ממש טובה והיא מאוד קלה. לצלם וידאו עם ה7D מאוד קשה לי כי היא כבדה אז קשה לי להחזיק אותה יציב ואני בד"כ שמה אותה על מכתוף. כאן זה היה יותר מסובך, אז בחלק מהמקרים פשוט צילמתי עם הקטנה. בגלל הגודל גם באחד האיים פשוט החבאנו אותה מתחת לנעלי שלג בזוית שמשקיפה על הפינגווינים, וצילמנו 20 דקות שלהם עוברים לידה.

אז לסיכום. המצלמה מומלצת בחום. אפשר להביא אותה מחו"ל בכ450 שקל, או לקנות בארץ ב500-600. היא מגיעה עם הרבה מאוד אביזרים (כמו למשל חיבור לסל…) וספר הוראות. המצלמה קלה, נוחה לתפעול, עם אינטרנט אלחוטי מובנה כך שאפשר להתחבר אליה בקלות מהטלפון עם כי הטווח קליטה מוגבל. האיכות עצמה מצויינת, יחסית כמובן לסוג המצלמה. זה מן הסתם לא ה7D שלי, אבל אני מאוד נהנתי לצלם איתה גם וידאו וגם סטילס, והיא חברת קבע בתיק צילום שלי. כל התמונות מצד שמאל צולמו איתה בתנאי תאורה שונים, ללא עריכה פרט להקטנה וחיתוך, אתם מוזמנים להתרשם. הוידאו קחו בחשבון שמדובר באיכות יוטיוב דחוסה. חיסרון אחד- הפורמט תמונה הוא לא 2*3 כמו במצלמות הSLR, יש אנשים שזה מפריע להם (כמוני) ואז צריך לקרופ.